• This event has passed.

1st International Touring Rally – Akamas

May 16, 2015 @ 2:30 pm - May 17, 2015 @ 5:00 pm

Η Λέσχη Ιστορικών και Κλασσικών Οχημάτων Κύπρου (Λ.Ι.Κ.Ο.Κ) συνεχίζοντας τη φιλανθρωπική της δράση, με ιδιαίτερη χαρά, διοργανώνει το ‘’1ο Διεθνές Ράλλυ Ιστορικού & Κλασσικού Αυτοκινήτου ΑΚΑΜΑΣ’’.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο και Κυριακή 16-17 Μάιου 2015. Στόχος είναι η στήριξη της δράσης του Ναυτικού Ομίλου Πόλεως Χρυσοχούς, διαθέτοντας το σύνολο των εσόδων για το σκοπό αυτό.
Στη περιήγηση, έχουν την δυνατότητα να συμμετάσχουν κάθε τύπου οχήματα, κλασικά και σύγχρονα.
Η εκκίνηση της διήμερης αυτής διοργάνωσης θα δοθεί το Σάββατο 16 Μάιου 2015, στις 14:30 στο Δημαρχείο Πόλης Χρυσοχούς παρουσία του Υπουργού Οικονομικών και άλλων πολιτειακών αξιωματούχων και. Θα υπάρχει τηλεοπτική κάλυψή από το ΡΙΚ καθόλη τη διοργάνωση.
Ενδιάμεσα της διαδρομής θα υπάρχει στάση και ξενάγηση στο οινοποιείο Βασιλικών. Ο Τερματισμός της διαδρομής για την πρώτη μέρα θα είναι στο ξενοδοχείο Άνασσα. θα ακολουθήσει ειδική δοκιμασία Driving Test, στο χώρο στάθμευσης απέναντι από το λιμανάκι Λατσιού, μόνο για κλασσικά αυτοκίνητα άνω των 30 χρόνων. Η βράβευση για αυτή την ξεχωριστή ειδική δοκιμασία θα τελεστεί αμέσως μετά στη πλατεία της Πόλεως Χρυσοχούς υπό την αιγίδα του δημάρχου όπου θα υπάρξει δεξίωση. Κατά τη δεύτερη μέρα Κυριακή 17 Μαΐου, η εκκίνηση θα δοθεί στις 9:00 από το χώρο του ξενοδοχείου ZENING RESORT με τερματισμό της διαδρομής στο ίδιο χώρο στις 12:30. Θα ακολουθήσει γεύμα και απονομή βραβείων.
Τη Παρασκευή 15 Μαΐου, στο Μουσείο Αυτοκινήτου στον Ύψωνα, στις 15:00 – 17:00 θα υπάρχει γραμματεία καθώς και ενημερωτική παρουσίαση για τo ειδικό αγωνιστικό μέρος της διοργάνωσης. Επίσης γραμματεία θα υπάρχει και το Σάββατο 16 Μαΐου από τις 10:00 – 13:00 Στο ξενοδοχείο Zening Resort.
Η εισφορά συμμετοχής για διμελές πλήρωμά είναι 135 Ευρώ συμπεριλαμβανομένου το επίσημο δείπνο του Σαββάτου, BBQ γεύμα της Κυριακής, είσοδο στο οινοποιοί, στάσεις για καφέ, αναμνηστικά και βραβεία. Τις μειωμένες τιμές για διαμονή στο ξενοδοχείο Zening Resort, μπορείτε να τις επωφεληθείτε εάν κάνετε κράτηση μέσο της λέσχης μας. zening prices 16 17 May 2015.
Το Μουσείο Ιστορικού & Κλασικού Αυτοκινήτου Κύπρου, θα διαθέσει κλασσικά αυτοκίνητα από τα εκθέματα του, για χρήση στο‘’1ο Διεθνές Ράλλυ Ιστορικού & Κλασσικού Αυτοκινήτου ΑΚΑΜΑΣ’’ έναντι προκαθορισμένης ελάχιστης εισφοράς, όπως περιγράφετε στο συνημμένο έντυπο.
Όλα τα καθαρά έσοδα θα δοθούν προς τον Ναυτικού Ομίλου Πόλεως Χρυσοχούς
Παράλληλα θα θέλαμε να καλέσουμε όσους θα ενδιαφέρονταν να επανδρώσουν εθελοντικά τους Σταθμούς Ελέγχου Χρόνου ( Marshals) στις ειδικές διαδρομές. Σε κάθε εθελοντή της ομάδας αυτής θα δοθεί δωρεάν διαμονή, τα γεύματα και Αναμνηστικό Δίπλωμα Εθελοντή.
Παρακαλώ όπως βρείτε συνημμένη τη 1st akamas entry form 16 17 May 2015 και τη Akamas Car Rally CAR LIST 16 17 May 2015.
Παρακαλείστε όπως υποβάλετε την αίτηση συμμετοχής σας το συντομότερο δυνατό για να γίνουν οι αναγκαίες διευθετήσεις με το ξενοδοχείο έγκαιρα.
Παρακολουθήστε τη Παρασκευή 08 Μαΐου ώρα 21:00 και σε επανάληψη το Σάββατο 09 Μαΐου ώρα 15:10, στο πρόγραμμα του ΡΙΚ 2 ‘’Μέσα Στα Σπορ’’ ρεπορτάζ για το επικείμενο 1ο Διεθνές Ράλλυ Ιστορικού & Κλασσικού Αυτοκινήτου Ακάμας.

Start:
May 16, 2015 @ 2:30 pm